Życie to najcenniejszy dar, jaki możesz ofiarować-2019

Po raz drugi, mieszkańcy Przasnysza mogli poddać się darmowym badaniom i lepiej poznać śmiertelną genetyczną chorobę – tym razem mowa była o mukowiscydozie. Impreza skierowana została do szerokiej publiczności. Rozpoczęto od Biegu z Mukowiscydoza,  podczas którego prowadzono zbiórkę na rzecz Niny Dęby. Następnie o godz. 12:45 rozpoczął się pokaz walk MMA w wykonaniu zespołu Sparta Przasnysz. Rozstrzygnięto też konkurs kulinarny „Ciasto Mojej Mamy”. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się, jak zwykle, pokaz kilku układów tanecznych zespołów z Klubu Jednostki Wojskowej pod kierownictwem Małgorzaty Bandurskiej. Następnie odbyła się pierwsza z planowanych prelekcji. Jadwiga Hermanowicz – Prezes Fundacji SERCE ANIELKI, a prywatnie – mama 2,5-letniej dziewczynki, która nie doczekała przeszczepu serca – opowiedziała o promocji zdrowia, promocji idei transplantologii dziecięcej w Polsce i za granicą. Prelekcja wzbudziła wśród zebranych duże emocje. Kolejny punkt programu stanowił wysęp wokalny Mileny Mocek – uczestniczki ubiegłorocznej edycji The Voice of Poland. Następnie odbyła się prelekcja dr n.med. Joanny Jaworskiej z Centrum Leczenia Mukowiscydozy w Dziekanowie Leśnym. O godz. 14:30 rozpoczęła się prelekcja Marzeny Piejko – chorej na mukowiscydozę, dziennikarki radiowej, studentki Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Rzeszowskim, autorki książki „Jutro jednak nadeszło. Czyli jak to jest narodzić się po raz drugi”. Przed godziną piętnastą wystąpił zespół „Młode Kurpie”. Był to, szczególnie dla przyjezdnych gości, bardzo ciekawy element lokalnego folkloru. Następnie Bartosz Grabowski – 22 – letni chory na mukowiscydozę przasnyszanin, student logistyki na warszawskim SGGW opowiedział zebranym o „muko w życiu szarego człowieka”. Około godziny szesnastej na scenie pojawiła się grupa taneczna KACTIVE pod kierownictwem Klaudii Hinc. Następnie Mariusz Cichowski i Marlena Olender z Dobrzynski GYM & FITNESS poprowadzili miniwykład „Znaczenie aktywności fizycznej u dzieci” oraz pokaz zajęć Power Band. Na zakończenie zebrani mogli wysłuchać występu wokalnego Ani Kubiak, Leny Kubiak i Bartłomieja Bartosiewicza a także poczęstować się wspaniałym tortem w wykonaniu „MOJA CUKIERENKA. Bogumiła Zdunek” i spalić przyswojone kalorie podczas zajęć fitness z Patrykiem Łazickim.   Podczas trwania happeningu każdy z uczestników mógł skorzystać z bezpłatnych konsultacji przy punktach edukacyjnych związanych ze zdrowym żywieniem, pierwszą pomocą przedmedyczną, technikami masażu, rehabilitacją, medycyną naturalną. W mobilnym centrum USG Fundacji Ronalda Mc Donalda przebadano 68 dzieci w celu oceny stanu tarczycy, węzłów chłonnych, narządów jamy brzusznej w ramach akcji „Nie nowotworom u dzieci”.

Liczba wykonanych badań u 68 dzieci – ogółem -174. W tym:
– szyi – 68;
– jamy brzusznej – 68;
– moszny -38;

Stwierdzono:

Etopowo położona grasica – 2

Torbiel tarczycy – 2

Hypolastyczna tarczyca – 1

Powiększone węzły chłonne szyi – 2

Niejednorodne ślinianki przyuszne – 2

Śledziona dodatkowa – 4

Asymetria nerek – 2

Jądra w kanałach pachwinowych – 3

Mikrozwapnienia w jądrach – 3

Wodniaki jąder – 3

Liczne węzły chłonne krezkowe – 2

Po badaniach zalecono dalsze konsultacje specjalistyczne: onkologiczne, endokrynologiczne, chirurgiczne, urologiczne i nefrologiczne. Badania wykonali lekarze radiolodzy pracujący w warszawskich szpitalach i przychodniach.

W mobilnym centrum badania osteoporozy przebadano 70 osób powyżej 55 roku życia. Wykonano ponad 60 badań słuchu i około 50 badań paskowych w celu wykrycia wirusa HCV, HIV, kiła. Ponadto wykonano darmowe przeglądy dentystyczne, darmowe konsultacje fizjoterapeutyczne, zbierano włosy na peruki dla osób po chemioterapii (Daj Włos, Fundacja Rak&Roll), zarejstrowano wielu dawców w ogólnopolskiej bazie DKMS (dawcy szpiku), oddano wiele litrów krwi w zorganizowanej bazie PCK. Każda chętna osoba mogła zbadać ciśnienie tętnicze, poziom krwi, uzyskać poradę dietetyczną.

Komitet z dumą może stwierdzić, że zakładany cel, czyli przybliżenie lokalnej społeczności choroby, jaką jest mukowiscydoza – zarówno jej aspektów medycznych jak i konsekwencji społecznych, jakie wywołuje – został osiągnięty.

 

Zdarzenie współfinansowane przez naszą fundację.

Posted in Bez kategorii.